Hledat
Ubytování
Objevování chorvatské vinařské tradice

- Petra Novotná
- 19.05.2025
- Chorvatsko
Chorvatsko není jen zemí pláží a průzračného moře. Je také domovem jedinečných odrůd vína, které se pěstují v rozmanitých podmínkách – od istrijských vinic na severu až po skalnaté terasy dalmatských ostrovů. Chorvatské vinařství má dlouhou tradici a zdejší vína jsou stále více vyhledávána milovníky kvalitních a autentických chutí. Vydejte se s námi na prohlídku nejznámějších vinařských oblastí, odrůd a zažijte gurmánskou cestu, kterou si zamilujete.
1. Historie vinařství v Chorvatsku (Istrie, Dalmácie)
Chorvatsko má vinařské kořeny sahající až do dob antiky. Řekové a později Římané sem přinesli první vinice, které se postupem času rozšířily po pobřeží i do vnitrozemí. Dnes tu najdete několik vinařských regionů, z nichž nejznámější jsou:
- Istrie: Poloostrov na severu, kde se rodí lehčí bílá vína, ale i červená vína s intenzivním aroma.
- Dalmácie: Rozlehlý region na jihu, včetně ostrovů Hvar, Brač a Korčula; většina vinic leží na svazích s výhledem na moře.
- Slavonie: Vnitrozemská oblast známá robustními bílými víny, jako je Graševina.
2. Nejznámější odrůdy a regionální vína
Istrie
- Malvazija Istarska: Patrně nejtypičtější bílá odrůda pro Istrii, svěží, ovocné víno, ideální k rybám a mořským plodům.
- Teran: Červené víno s plnou chutí, výraznými tříslovinami a lehce zemito-ovocným charakterem. Často se servíruje k zvěřině či těstovinám s lanýži.
Dalmácie
- Plavac Mali: Nejslavnější červená odrůda Dalmácie, ze které pochází světoznámá vína Dingač a Postup z poloostrova Pelješac. Je to robustní a intenzivní víno s tóny sušeného ovoce a středomořských bylin.
- Pošip: Typická bílá odrůda pěstovaná na ostrově Korčula a v Jižní Dalmácii. Ovocné tóny se snoubí s lehkým minerálním základem.
- Grk: Další unikátní bílá odrůda z Korčuly, která roste téměř výhradně v obci Lumbarda na písečných půdách.
Slavonie
- Graševina (Welschriesling): Nejrozšířenější bílá odrůda v Chorvatsku, projevuje se v různých stylech od suchých až po ledová vína. Často bývá lehká, svěží a ideální k rybám i lehkým jídlům.
3. Doporučené vinařské stezky a degustační akce
- Istrijská vinařská stezka: Vezme vás přes malebná istrijská městečka (Buje, Grožnjan, Motovun) až do pobřežních letovisek. Mnoho vinařů otevře své sklepy k ochutnávkám a nabídne i lokální speciality (sýry, pršut, lanýže).
- Vinice poloostrova Pelješac: Podél úzkého poloostrova, kde se pěstuje Plavac Mali na strmých terasách. Někteří vinaři nabízejí komentované degustace přímo u vinic, případně spojené s vyhlídkovými plavbami.
- Korčulská vinná turistika: Ostrov Korčula se pyšní několika místními vinaři a vinnými sklepy, které jsou často rodinné a tradiční. Předem se domluvte na prohlídce a ochutnávce.
- Graševinové slavnosti na Slavonii: Probíhají zpravidla na jaře nebo na podzim, kdy vinaři představují mladá vína nebo speciální edice. Doprovázejí je folklórní vystoupení a tradiční gastronomie.
4. Spojení vína a gastronomie
V Chorvatsku se víno pije nejen samostatně, ale je vždy propojeno s místními pokrmy.
- Istrie: Lanýže, olivový olej, mořské plody. Malvazija se hodí k bílým rybám nebo těstovinám s lanýži.
- Dalmácie: Grilované ryby, chobotnice pod pekou, dalmatinský pršut – skvěle se snoubí s Plavacem Malim.
- Slavonie: Masité pokrmy, guláše, pikantní klobásy. Graševina osvěží a doplní intenzivní jídla.
5. Tipy na ubytování v blízkosti vinic
- Agroturistika a vinařství: Někteří vinaři nabízejí ubytování přímo v areálu vinic, kde můžete nasát atmosféru a zúčastnit se každodenního chodu vinařství.
- Butikové hotely ve vinařských oblastech: Menší hotely a penziony, jež se pyšní nabídkou lokálních vín a často i degustačních večerů pro hosty.
- Soukromé apartmány: Pokud chcete být blíže místní kultuře, není nic lepšího, než se ubytovat v menším městečku a vyrazit na výlety do okolních vinic.
Závěr
Chorvatská vína se vyznačují nejen dlouhou historií, ale i osobitým charakterem, který odráží středomořské klima a rozmanitost místních terroirů. Ať už vás láká slavná Malvazija z Istrie, robustní Plavac Mali z Dalmácie nebo svěží Graševina ze Slavonie, jistě objevíte chuť, která vám utkví v paměti. Vinařské stezky a degustační akce navíc obohatí vaši dovolenou o zážitky, jež se neomezují pouze na pláže a moře. Pokud plánujete příští návštěvu Chorvatska, vyčleňte si alespoň pár dní na průzkum vinic – stojí to za to!